MOVI Guide to projekt, który został stworzony przez krakowską firmę MOVITECH wspólnie z instytucjami muzealnymi oraz największymi atrakcjami turystycznymi w Polsce. Jest to prosty w obsłudze i intuicyjny audioprzewodnik, z którym zwiedzimy już 50 miejsc w całej Polsce. Są też pierwsze instytucje zagraniczne.
Co wyróżnia aplikację spośród innych tego typu?
Zwiedzanie z nagraniem lektorskim w słuchawkach, a więc w ramach tzw. audiowycieczki, nie jest niczym nowym. Tradycyjne audioprzewodniki cieszą się od lat niesłabnącą popularnością w muzeach, pałacach, zamkach, kościołach, a nawet ogrodach zoologicznych. Dla tych, którzy wolą jednak skorzystać z własnego smartfona, powstała darmowa aplikacja mobilna.
Problemem zgłaszanym przez zwiedzających była do tej pory konieczność ciągłego instalowania nowych aplikacji. Każda z nich wyglądała inaczej, zatem każdorazowo trzeba było się uczyć poruszania w niej. W MOVI Guide mamy dostęp do wielu miejsc z poziomu jednej aplikacji. Baza aktualizuje się automatycznie, dlatego warto co jakiś czas sprawdzić, czy w naszej okolicy nie pojawiła się nowa audiowycieczka. O możliwości skorzystania z takiej formy zwiedzania poinformują nas także tabliczki widoczne u poszczególnych partnerów projektu.
Wysoka jakość
Tym, co łączy wszystkie te wycieczki, jest troska o jakość. Treści zostały opracowane wspólnie z przedstawicielami instytucji kultury. Dzięki temu mamy pewność, że słuchamy rzetelnych i sprawdzonych informacji. Nagrania mają swój rozpoznawalny charakter – oprócz informacji popularnonaukowych ważna jest w nich także nawigacja. Lektor podpowiada, w jaki sposób poruszać się po przestrzeni, by nie przegapić kluczowych miejsc.
Dla kogo
Aplikacja MOVI Guide powstała z myślą o osobach, dla których kontakt z zabytkiem jest jedną z ważnych form spędzania czasu wolnego. I to niezależnie od tego, ile mają lat! W aplikacji znajdziemy różne ścieżki zwiedzania, np. podstawowe (dla odbiorców dorosłych), ale również rodzinne (dla zwiedzających z dziećmi w wieku 6–12 lat). Część instytucji posiada także warianty dla osób niewidomych i niedowidzących (w formie audiodeskrypcji) lub dla osób z dysfunkcją słuchu (z lektorem języka migowego w formie wideo). Wystarczy skorzystać z opcji filtrowania, by sprawdzić, gdzie możemy posłuchać interesującej nas ścieżki.
Interfejs aplikacji jest już dostępny w czterech językach: polskim, angielskim, ukraińskim i niderlandzkim, a ścieżki audio w zależności od oferty instytucji: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, ukraińskim, rosyjskim, czeskim, włoskim i… kaszubskim.
Miejsca, które można zwiedzić z aplikacją MOVI Guide (stan na maj 2022):
Tarasy Zamku Książ w Wałbrzychu, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ORP „Błyskawica” w Gdyni, Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Zamek w Czorsztynie, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Biblioteka Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, Ogród Zoologiczny w Płocku, Muzeum Katyńskie w Warszawie, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie, Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Podgórza w Krakowie, Ratusz w Kaliszu, Wigierski Park Narodowy w Krzywem, Sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu, Bazylika pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Ratusz w Białymstoku (Muzeum Podlaskie), Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Zamek w Człuchowie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Podziemny Olkusz, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, JuraPark w Krasiejowie, Centrum Edukacji Przyrodniczej PNBT w Chocińskim Młynie, Muzeum Zabawek w Karpaczu, Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie, Synagoga w Tykocinie, Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, Centrum Pieniądza NBP w Warszawie, Muzeum Witolda Gombrowicza w Vence (Francja), Muzeum Sera w Bodegraven (Holandia). Dostępne są też spacery po takich miastach jak: Racibórz, Pszczyna, Jaworze, Katowice i Radzyń Podlaski.
Linki do pobrania bezpłatnej aplikacji:
Google Play https://bit.ly/3weucue
App Store https://apple.co/2Uk87gy
Strona internetowa projektu: